Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii

(wybrane fragmenty)

Adoracja Chrystusa ukrzyżowanego

127. Okres Wielkiego Postu kończy się wraz z rozpoczęciem Triduum Paschalnego, tzn. z odprawieniem Mszy Wieczerzy Pańskiej. W Triduum Paschalnym Wielki Piątek, poświęcony celebracji męki Pańskiej, jest dniem najstosowniejszym do Adoracji krzyża świętego.

Pobożność ludowa lubi jednak antycypować kultyczne uwielbienie krzyża. W czasie bowiem całego Wielkiego Postu każdy piątek, poczynając od najstarszej tradycji chrześcijańskiej, jest dniem wspominania męki Chrystusa, a wierni w swej pobożności chętnie kierują uwagę na tajemnicę krzyża.

Zachęcamy wiernych do modlitwy i czynów miłosierdzia

W Wielki Czwartek do gestów miłosierdzia wobec drugiego człowieka; do przeczytania w rodzinach fragmentu Ewangelii o ustanowieniu Eucharystii i modlitwie za swoich duszpasterzy; podziękujemy także wiernych za modlitwy w ramach Margaretek i Dwunastek;

W Wielki Piątek do zdjęcia krzyża ze ścian mieszkań, odprawienia Drogi Krzyżowej i oddania czci temu krzyżowi w odpowiedni sposób;

W Wielką Sobotę ze względu na brak święcenia pokarmów – do wzajemnego błogosławienia, niech rodzice uczynią znak krzyża na czołach dzieci, niech ten sam gest uczynią wobec siebie małżonkowie i wszyscy domownicy; wieczorem w swoich rodzinach niech wspólnie odmówią wyznanie wiary, tak jak w niedzielę podczas Mszy św. a wypowiadając słowa i zmartwychwstał dnia trzeciego, jak oznajmia Pismo, należy zatrzymać się na chwilę ciszy, rozważając tę prawdę, która stanowi centrum naszego chrześcijańskiego życia;

W Niedzielę Zmartwychwstania do wspólnej modlitwy - przed śniadaniem niech wszyscy domownicy staną do modlitwy, błogosławiąc pokarmy, które znajdą się na stole, zgodnie z tekstem który znajduje się do pobrania na stronie internetowej archidiecezji Pamiętajmy, aby modlitwę błogosławieństwa pokarmów na wielkanocny stół, udostępnić wiernym np.: na stronach internetowych parafii.

Błogosławieństwo stołu

przed uroczystym posiłkiem

w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego

(na podstawie: „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, tom 2, Katowice 2001, numery 1347-1350)

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

• Niedzielne uczestnictwo w czasie epidemii koronawirusa

Ksiądz Arcybiskup Metropolita Wrocławski Józef Kupny przychylił się do decyzji zawartej w Komunikacie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.
    Udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca, która dotyczy:

- osób w podeszłym wieku,
    - osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.)
    dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę
    - osób, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy Św. niedzielnej we wskazanym czasie NIE JEST GRZECHEM. Jednocześnie biskupi zachęcają, aby osoby korzystające z dyspensy TRWAŁY NA OSOBISTEJ I RODZINNEJ MODLITWIE. Zachęcają też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła POPRZEZ TRANSMISJE RADIOWE, TELEWIZYJNE LUB INTERNETOWE.

Komunikat Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.

1. Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:
    a. osobom w podeszłym wieku,
    b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
    c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
    d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone