Inwestycje i remonty

Prace remontowe i konserwatorskie

Od powstania  parafii  do chwili obecnej w kościele św. Wawrzyńca przeprowadzono wiele prac remontowych  i konserwatorsko - renowacyjnych.

Najważniejsze z nich to:

1. Dwukrotna konserwacja i odtrucie drewno-jadów ołtarza głównego z obrazem św. Wawrzyńca, wzmocnienie konstrukcja podtrzymującej ołtarz.
  2. Konserwacja bocznego gotyckiego ołtarza Miłosierdzia Bożego z tryptykiem.
  3. Odnowienie kaplicy i zabezpieczenie bocznego ołtarza  św. Józefa w nawie bocznej Kościoła.
  4. Konserwacja chrzcielnicy z nastawa gotycką z figurą Jana Chrzciciela.
  5. Marmuraryzacja i konserwacja balkonów wewnątrz Kościoła, zabezpieczenie balkonów przed kołatkiem, zabezpieczenie i uzupełnienie więźby dachowej.
  6. Konserwacja oświetlenia wewnętrznego Kościoła.
  7. Konserwacja XVII wiecznych barokowych organów dzieła artysty Caspariniego,  rekonstrukcja  maskownic, fartuchów, piszczałek.
  8. Konserwacja, wszystkich drzwi zewnętrznych Kościoła.
  9. Konserwacja Bożego Grobu z tworzywa sztucznego oraz Szopki Bożonarodzeniowej.
  10. Montaż w nawach bocznych i na chórze czterech telebimów umożliwiających pełne przeżywanie liturgii.
  11. Prace we wnętrzu Kościoła związane z wykonaniem zniszczonych elementów malatury   wnętrza, wymianą i uzupełnieniem zniszczonych drewnianych części w   podłodze, uzupełnieniem stopni klatki schodowej prowadzącej na chór.
  12. Renowacja epitafiów zewnętrznych i znajdujących się wewnątrz świątyni.

Prace remontowe i konserwatorskie prowadzone były także w kościele filialnym w Rudnie i kaplicy filialnej w Lipnicy.

W 2015 roku parafia przystąpiła do wykonania  ogromnej  inwestycji -  wieloetapowego remontu świątyni. Do chwili obecnej zakończono prace I i II etapu, które obejmowały m.in. wymianę dachówek na głównych połacich dachowych, pokrycie kopuły blachą miedzianą, rekonstrukcję i złocenia krzyża, chorągiewki i kuli na kopule wieży kościoła, prace przy dachu nad prezbiterium oraz przy murach i elewacji ceglanej wieży. Obecnie trwają przygotowania do etapu III.